Az egyik evésre „bíztató" élethelyzet a stressz, ami biokémiai folyamatokat kezd el, azaz olyan hormonokat termel, amik stimulálják az éhségérzetet. Ha nem tudunk megbirkózni a helyzettel, akkor éhessé válhatunk. Az étkezési zavarok lényege, hogy lelki dolgok egyszer csak az étkezési problémákban jelentkeznek. Ez visszatérés a csecsemőkori szinthez, mert kiskorukban a szeretetet a szoptatással és a sok simogatással kaptuk. Erre szokták mondani, hogy aki etetve van, szeretve van.
A leggyakoribb okok, amiket evésbe fojtunk:
1, Ahogy növünk, egyre több életkori krízisbe kerülünk, és az itt keletkezett feszültséget csillapítani szeretnénk az evéssel. Például a sorozatos veszekedés a szülőkkel „jó" ok lehet egy kis evésre.
2, Ha vizsga előtt állunk, a legjobban az nyugtatna meg minket, ha már túl lennénk rajta, méghozzá sikeresen, de a vizsga időpontját nem mi határozzuk meg, hát addig is eszünk, hogy ne legyünk feszültek.
3, Ha éppen unatkozunk, üresnek érezzük magunkat, lelki és érzelmi téren is, ezt próbáljuk meg feltölteni evéssel.
4, Ha szakítnak velünk, a hirtelen ért sokktól nem tudunk még enni sem, aztán ahogy ez múlik, átcsap az egész egyfajta hiány pótlásába, és megint csak eszünk.
5, Ha viszont kiegyensúlyozott párkapcsolatban élünk, párunk már elfogadott minket, nem kell folyamatosan megfelelnünk. Jól érezzük magunkat, dúskálunk az örömben, mohók is vagyunk, és fontos a közös együttlét, a közös étkezés pedig egyfajta élmény, örömforrás.
+1 A tévé előtt ülve sokat lehet enni, mert az ember oda sem figyel, hogy mennyit eszik. Ha leülünk az asztalhoz, és csak az evésre figyelünk, kevesebbet fogunk enni.
Ha viszont ezekben a helyzetekben odafigyelünk arra, hogy mennyit eszünk és még mozgunk is egy kicsit, biztos nem lesz gondunk a plusz kilókkal!
Íme néhány diéta, ami segíthet, hogy megszabadulj pár felesleges kilótól.
Diéták, amik nem ártanak:
Súlykontroll: A Béres Alexandra nevével fémjelzett, újonnan induló Súlykontroll Program olyan átfogó életmódprogram, amelyben helyet kap a fogyókúra és az egészséges életmód kialakítása is. Nem kínál csodamódszert az áhított testsúly eléréséhez, és nem célja, hogy olyan élelmiszereket, ételeket ajánljon, amelyek nagyon távol állnak a megszokottól. De célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse és megszerettesse a jelenleg Magyarországon még nem túl elterjedt és elfogadott, de bizonyítottan jó hatású alternatívákat. A program étkezéssel és mozgással kapcsolatos tanácsokkal nyújt segítséget a fogyáshoz és egy olyan életmód kialakításához, amely hosszú távon elősegíti az elért testsúly megtartását.
A déltengeri kúra: A dél-tengeri diéta filozófiája a szénhidrátok, vagy legalábbis azok döntő részének megvonására épít, a szervezetet megfosztja azoktól az élelmiszerektől, amelyek ugrásszerűen növelik a vércukorszintet. És hogy mit ígér? Nos, az első héten körülbelül 4-6 kilogramm fogyást helyez kilátásba, azt követően pedig - ha a diétázó hű a programhoz - állítólag heti 500-1000 gramm a leadott súly. Ehhez nem kell külön testmozgást végezni, de persze nem árt. A kalóriákat sem kell számolni (!), csupán az előírt élelmiszerektől való tartózkodásra kell ügyelnie a diétázónak, állítja Agatston doktor a módszer kitalálója. Nicole Kidman, és Beyonce is ezzel tartja fitten magát.
A 90 napos fogyókúra: 90 napos diétát állítólag amerikai sportorvosok dolgozták ki. Veszélye nincs, még a természetgyógyász is javasolja! Az eredmény 90 nap alatt 15-20 kg (magas súlyfeleslegnél), és még a magas vérnyomást is megszünteti. A fogyókúra a felesleges kilók leadása mellett megváltoztatja a szervezet működését, amivel garantálja, hogy a leadott kilók nem jönnek vissza. Ha kevesebb kilót kell leadni, a diétát előbb abba lehet hagyni, de a szervezetben nem jön létre a fent említett változás. A diéta lényege a szétválasztás. Ez azt jelenti, hogy a gyomorba mindig egyféle táplálék jut, amit így könnyen lebont. A napok sorrendjét mindenképpen be kell tartani.
Amik nem használnak, azok a következők:
A káposztaleveses diéta azért nem jó, mert ezzel csak egyféle dolgot viszünk be a szervezetünkbe, pedig miden nap kellene vitaminokat, szénhidrátokat és zsírokat is fogyasztanunk.
A másik ilyen, a turbó-léböjt kúra, ami szintén emiatt nem jó, hiszen csak folyadékot visz be az ember így a szervezetébe. A sok folyadék okozta hasmenés miatt fog fogyni ilyenkor az ember. Sok rostra lenne szüksége a fogyózó embernek, hiszen azoktól érez telítettséget.
Ha ezt a kettőt használja valaki, lefogy az izom is.
A harmadik nem ajánlott az, az amerikai diéta: Sokak véleménye szerint az Amerikai diéta a világ leghatékonyabb diétája. Ehhez a kúrához hatalmas önuralomra van szükség és akaraterőre, hiszen sokmindent kell megvonnunk magunktól, viszont ennek eredményeképpen látványos súlycsökkenés a jutalmunk. Az amerikai diéta egy roppant mértékű kalóriaszegény fogyókúra. Nagyon szigorú étrendet tartalmaz, mely erősen korlátozva van a szénhidrátoktól és fehérjéktől, továbbá erőteljesen zsírszegény. Ezzel ellentétben nagyon vitamindús. Kizárólag olyan ember számára ajánlatos, aki nincs kitéve erős fizikai megterhelésnek, mert a kalória megvonás átmeneti gyengeséggel járhat.
De egy biztos, az étrend átalakítása nem elég. Minden fogyókúra mellett mozogni is kell!